Gdy potrzebujemy pomocy prawnej, możemy zwrócić się do kancelarii prawnych, które świadczą szeroki zakres usług. Dzięki temu możemy się do nich zwrócić zarówno po drobną poradę, jak i wtedy, gdy mamy poważniejsze problemy i potrzebujemy reprezentacji w sądzie.

Szukając prawnika, należy wziąć pod uwagę jego specjalizację. Czy jest to prawo, o którym trzeba wiedzieć? A może firma, którą chcesz zatrudnić? Dziedzina prawa stale się rozwija i ewoluuje, dlatego ważne jest, aby przed podjęciem decyzji, do kogo zwrócić się o pomoc, zadać sobie pytanie, z czym dokładnie potrzebujemy pomocy.

Prawnicy mogą zrobić znacznie więcej niż tylko reprezentować osobę w sądzie. W rzeczywistości istnieje wiele różnych rodzajów porad prawnych, które mogą być udzielane przez prawnika: od wyjaśniania złożonych i niezrozumiałych kwestii, przez składanie pozwów, po prowadzenie negocjacji między stronami. Innymi słowy, jeśli masz jakiekolwiek pytania związane z umowami lub wnioskami, a nawet formularzami, które trzeba wypełnić – prawdopodobnie warto zapytać o to prawnika!

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest upewnienie się, że spotykamy się z prawnikiem specjalizującym się w dziedzinie, w której potrzebujemy pomocy.

Dobry prawnik zapewni nam odpowiednie doradztwo i konsultacje, wyjaśniając wszelkie zawiłości prawne i wątpliwe zapisy. Pomoże nam również w sporządzeniu samych umów, a także często niezwykle ważnych opinii prawnych. Z doświadczenia, a więc i z pomocy prawników, warto skorzystać także wtedy, gdy planujemy wziąć udział w negocjacjach lub gdy będziemy musieli zająć się podziałem spadku czy majątku po rozwodzie. Zakres pracy i pomocy kancelarii prawnej jest bardzo szeroki. Dlatego na pierwsze spotkanie z prawnikiem trzeba przyjść naprawdę dobrze przygotowanym. Z pewnością przyda się nie tylko cała dostępna nam dokumentacja, ale także uporządkowana (najlepiej chronologicznie) wiedza na temat omawianych wydarzeń. Przypomnienie sobie wszystkiego “na żywo” może okazać się kłopotliwe – zalecamy przypomnienie sobie i spisanie wszystkiego przed planowanym terminem konsultacji.

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w jakiejś sprawie, masz do wyboru wiele kancelarii prawnych. Zobacz również jak wygląda porada prawna cennik.Można znaleźć generalistów, którzy oferują szeroki zakres usług, lub specjalistów, którzy koncentrują się na jednej dziedzinie prawa. Na przykład, warto poszukać kancelarii specjalizującej się w prawie handlowym lub rodzinnym.

Można też poprosić o poradę w zakresie prawa spadkowego lub karnego.

Może się też zdarzyć, że masz spór z wynajmującym i potrzebujesz pomocy w jego rozwiązaniu. Może to oznaczać pójście do sądu lub po prostu uzyskanie wyjaśnienia, jakie są Twoje prawa w tej sytuacji. W każdym razie warto umówić się na konsultację z adwokatem, jeśli nie jesteś pewien, czy porada prawna jest dla Ciebie odpowiednia.