Cena minuty połączenia z infolinią PKP została podniesiona o 1,29 zł. Zdaniem wiceministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, usługa musi kosztować tyle, “aby uniknąć niepotrzebnych połączeń”.

O podwyżce cen poinformowało PKP Intercity na swojej stronie internetowej. Spółka tłumaczy, że jest ona konieczna, aby pokryć koszty związane z utrzymaniem call center i obsługą reklamacji klientów.

Jak donosi Gazeta Wyborcza, połączenia z tym numerem często nie są odbierane, co może powodować opóźnienia w rozwiązywaniu problemów i skarg.

W odpowiedzi na interpelację poseł Małgorzaty Pępek wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel bronił kosztów połączenia z PKP infolinia. Stwierdził, że jest to usługa komercyjna, a połączenia kosztują po to, by zapobiegać niepotrzebnym telefonom.

“Takie połączenia, zdaniem PKP Intercity, blokowały linię telefoniczną i wydłużały czas oczekiwania osobom, które rzeczywiście chciały uzyskać potrzebne informacje” – powiedział Bittel w odpowiedzi cytowanej przez “Wyborczą”.

W celu udzielania informacji o rozkładzie jazdy pociągów i autobusów Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi infolinię oraz wirtualnego asystenta.

Z infolinią można się kontaktować od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00 pod numerem telefonu 22 391 22 22. Informacje o rozkładach jazdy można uzyskać na stronie portalpasażera.pl, w aplikacji mobilnej oraz dzwoniąc do wirtualnego asystenta głosowego pod numer 22 391 22 22.

Koszt takiego połączenia jest naliczany zgodnie ze stawkami operatora, dlatego w niektórych przypadkach może być ono bezpłatne.

Kolejna duża zmiana zaplanowana jest na 29 sierpnia, kiedy to zakończą się trwające obecnie remonty infrastruktury kolejowej. Zmiany dotyczyć będą m.in. pociągów relacji Warszawa – Bydgoszcz kursujących zmienioną trasą przez Iławę Główną oraz pociągów relacji Warszawa – Lublin, które będą łączone z wybranymi pociągami do/z Łodzi Fabrycznej lub Wrocławia.

W dniu 29 sierpnia do i z Gdyni kursują następujące pociągi:

– TLK Doker łączący Trójmiasto z Katowicami na odcinku Łódź Widzew – Bydgoszcz pojedzie przez Pabianice, Inowrocław, mijając m.in. Zgierz, Kutno, Włocławek i Toruń.

– IC Hutnik na trasie Gdynia – Bielsko-Biała – Gdynia na odcinku Łódź Widzew – Włocławek będzie kursował przez Pabianice do Włocławka z postojem w Kutnie. Na tym samym odcinku IC Sukiennice/Witkacy łączący Gdynię z Krakowem będzie kursował przez Pabianice do Włocławka.