Rozpoczęły się wakacje. To najlepszy czas na wykorzystanie bonów turystycznych. Spośród prawie 4,3 miliona uprawnionych osób 895 000 pozostaje nieaktywnych. Warto się pospieszyć, bon wygasa 30 września. Po tym terminie nie będzie możliwości wykorzystania na opłacenie przerw lub pobytów w hotelu. Od sierpnia 2020 roku rodzice mogą wykorzystać bony na opłacenie usług hotelarskich lub atrakcji turystycznych w Polsce. Łączna wartość transakcji opłaconych dotychczas bonami wynosi 2,3 mld zł. Najwięcej skorzystały firmy i organizacje z województwa małopolskiego, gdzie rodzice i opiekunowie zostawili tam blisko 5 miliardów złotych w formie bonów. Organizatorzy usług turystycznych i hotelarskich w województwie śląskim pozyskali z transakcji bonów kwotę blisko 120 mln zł. Spośród 4,3 mln wystawionych bonów, ponad 79% lub 3,4 mln zostało aktywowanych, z czego ponad 2 mln zostało w pełni wykorzystanych. Wciąż jest ponad 895 000 nieaktywnych. Bony o wartości 619 mln zł.

Bony wystawiane są w formie dokumentów elektronicznych. Posiada unikalny 16-cyfrowy numer. Nie można wymienić na gotówkę ani inne metody płatności. Możesz dokonać wielu płatności aż do wyczerpania kwoty. Bon turystyczny.zus.pl logowanie jest ważny do końca września br. Do tego czasu do zapłaty trzeba wykorzystać bony, a sama usługa może odbyć się nawet po tej dacie. Płatności można dokonać w podmiotach wpisanych na listę polskich organizacji turystycznych.

Przypomnijmy, że bony wydawane są na każde dziecko, które ma prawo do zasiłku rodzicielskiego lub rodzinnego zasiłku wychowawczego 500 plus. Każdemu dziecku przysługuje bon o wartości 500 zł. Dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności otrzymają dwa bony o wartości 500 zł, jednak aby otrzymać drugi bon należy złożyć odpowiednie oświadczenie na platformie e-Usługi ZUS. Rodzice dzieci urodzonych w ostatnich miesiącach ubiegłego roku (październik-grudzień) również mogą skorzystać z bonu turystycznego, nawet jeśli złożyli wniosek o 500+ po 31 grudnia 2021 r. Ważne jest, aby zrobiły to w ciągu trzech miesięcy od urodzenia. Zgodnie z przepisami rodzice mają trzy miesiące na złożenie 500+ wniosków, licząc od urodzenia dziecka. Oznacza to, że opiekunowie, którzy złożą wnioski na początku 2022 r. dla dzieci urodzonych w 2021 r., również mogą liczyć na bon.